Pomoc prawna - tel: 691 395 793 - e-mail: wielgus.m@o2.pl

Wszystko o rozwodzie - co musisz wiedzieć

01.02.2019

Rozwód to według prawa trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Jak wynika ze statystyk, Polacy coraz częściej decydują się na rozwiązanie związku małżeńskiego składając do sądu pozew o rozwód. Coraz więcej zawartych małżeństw kończy się rozwodem, podziałem majątku wspólnego i toczonymi sprawami o ustanowienie opieki nad dziećmi. W wielu przypadkach rozwiązanie związku małżeńskiego bywa dość zawiłe a doprowadzenie całej sprawy do końca, z zadowalającą korzyścią dla Klienta, zajmuje dużo czasu - nawet kilka lat. Poniżej podpowiadamy jak przygotować się do rozwodu, jakie są kolejne etapy działań i jak dokładnie wygląda cały ten proces.

Podjęcie decyzji o rozwiązaniu związku małżeńskiego to bez wątpienia jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Kiedy już podejmiesz taką decyzję, chciałbyś aby jak najmniej formalności było na Twojej głowie a wszystkie formalne sprawy zostały załatwione przez dobrego prawnika. Twój udział w całym procesie chcesz ograniczyć jedynie do wizyty na sali sądowej, choć i tak obecność ta może być dla Ciebie sporym wyzwaniem pod względem emocjonalnym.

Sprawy rozwodowe prowadzone są przez Sąd Okręgowy. Przyczyn rozwiązania małżeństwa może być wiele, jedno jest jednak pewne, zebrane informacje, dowody i przesłanki mają wskazywać, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego - tylko wówczas sąd zadecyduje o rozwiązaniu małżeństwa. Rozkład pożycia małżeńskiego, musi zostać zatwierdzony w stopniu zupełnym: fizycznym, emocjonalnym i gospodarczym.

Sprawdź także: Ile kosztuje rozwód?

Z orzeczeniem o winie drugiego małżonka lub bez orzeczenia o winie

Na podstawie zebranych dowodów, Sąd może orzec, że rozkład pożycia małżeńskiego wynika z winy jednego z małżonków, jednakże możliwe jest to jedynie w przypadku kiedy małżonkowie wyrażą na to zgodę. Jedna ze stron, może uwzględnić w składanym pozwie sprawy rozwodowej, iż winnym podjętej przez nią decyzji jest współmałżonek.

Przeczytaj takżę: Rozwód z orzeczniem o winie

Skutki rozwodu

Na podstawie orzeczonego przez Sąd Okręgowy rozwodu, konieczne lub możliwe jest zarządzenie następujących ustaleń:

Opieka nad dziećmi

Sąd Okręgowy po orzeczeniu rozwodu ustanawia prawo opieki nad dziećmi a także możliwość widywania się z małoletnimii. Postanowienie ma za zadanie określić miejsce pobytu dzieci i ustanowienie władzy rodzicielskiej. W momencie kiedy byli małżonkowie zgodnie podchodzą do spraw wychowania swojego potomstwa, Sąd orzeka o władzy przysługującej obojgu. Brak porozumienia bądź inne napotkanie przeszkody mogą spowodować ograniczenie lub całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej jednej ze stron.

Alimenty

W momencie ustalenia miejsca zamieszkania dzieci, Sąd orzeka również o konieczności płacenia alimentów na dzieci. Po wydaniu wyroku, współmałżonek zobowiązany jest do pomocy w wychowaniu i kształceniu dzieci. Kwota alimentów ustalana jest na podstawie analizy sytuacji majątkowej uprawnionych i możliwości zarobkowych zobowiązanego.

Podział majątku

Na podstawie wydanego przez Sąd wyroku, następuje całkowite rozwiązanie małżeństwa na drodze cywilnej. Wraz z ogłoszeniem ustania związku małżeńskiego, rozwiązana zostaje również zwięzłość finansowa, która zazwyczaj prowadzi do podziału majątku między małżonkami. Jeżeli małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego podpisali umowę o rozdzielności, każde z nich pozostaje ze zgromadzonym przez siebie majątkiem bez konieczności jego podziału, w przeciwnym razie majątek jest wspólny - po rozwodzie i ustanowieniu rozkładu pożycia konieczne jest sprawiedliwe rozdzielenie nagromadzonych dóbr.

Zmiana nazwiska

Podczas zawarcia związku małżeńskiego, w większości przypadków jedna ze stron decyduje się na przyjęcie nazwiska swojej drugiej połówki, lub przyjęcia nazwiska dwuczłonowego składającego się z nazwiska rodowego i małżonka. Po sprawie rozwodowej i orzeczeniu rozwodu, w okresie 3 miesięcy po uprawomocnieniu wyroku, strona może złożyć wniosek o zmianę nazwiska do tego sprzed małżeństwa.

Pozew rozwodowy - Jak go przygotować i gdzie złożyć

Pozew o rozwód składa się w wydziale cywilnym Sądu Okręgowego. Pozew o rozwód powinien zawierać niezbędne elementy pisma procesowego.

Dodatkowo do pozwu należy dołączyć akty stanu cywilnego

Ważne: Pozew musi zostać podpisany własnoręcznie.

Rozwód to niewątpliwie jedna z najcięższych decyzji w życiu. Złożenie pozwu do Sądu powinno być dokładnie przemyślane a kolejne kroki podjęte z pełną świadomością następstw. W całej sprawie o rozwód powinien pomóc Ci doświadczony prawnik, który ukierunkuje działania i pomoże uzyskać najlepszy w danej sytuacji rezultat sprawy. Sprawy o rozwód są jednymi z najcięższych i najtrudniejszych spraw bowiem łączą w sobie tak naprawdę kilka spraw - w jednej, dlatego też doświadczony adwokat jest niezbędny w poprowadzeniu takiej sprawy.

O autorze

Adwokat Małgorzata Wielgus - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od kilkunastu lat prowadzi własną kancelarię adwokacką w centrum Lublina. Wiedza i doświadczenie pozwala jej na codzień prowadzić sprawy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego czy karnego. W wolnych chwilach autorka bloga prawniczego.

Kancelaria Adwokacka
Małgorzata Wielgus

adres: ul. Chopina 12/2, 20 – 023 Lublin
telefon: 691 395 793
e-mail: wielgus.m@o2.pl

Godziny pracy: pon-pt: 8:00 - 16:00

Dodaj opinię o naszej kancelarii