Pomoc prawna - tel: 691 395 793 - e-mail: wielgus.m@o2.pl

Jak złożyć pozew o rozwód - formalności, których koniecznie musisz dopełnić

05.02.2019

Złożenie pozwu rozwodowego jest początkiem urzędowej drogi do rozstania z mężem lub żoną. Jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności? O czym należy pamiętać przy rozwodzie? Jak i gdzie złożyć wniosek i czy za wniesienie wniosku musimy zapłacić? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Wybór właściwego sądu

Pierwszym krokiem jest określenie właściwego sądu, do którego skierujemy pozew o rozwód. W tym przypadku pozew należy złożyć w sądzie okręgowym.

Strony postępowania

Pierwszymi informacjami, które musimy zawrzeć w pozwie rozwodowym, są informacje dotyczące stron postępowania, czyli wskazanie obojga małżonków. Po wskazaniu stron postępowania, czyli powoda i pozwanego, możemy przystąpić do kolejnego etapu, czyli określenia żądań pozwu. Co to oznacza?

Określenie żądań pozwu

Istotną z punktu widzenia postępowania rozwodowego kwestią jest wskazanie żądania pozwu bowiem Sąd jest związany żądaniami stron.

Uzasadnienie pozwu

Pozew o rozwód może wnieść każdy z małżonków, ale aby mogło dojść do rozwiązania małżeństwa, konieczne jest zaistnienie rozkładu pożycia małżeńskiego, a rozkład ten powinien być trwały i zupełny.

Zupełny rozkład pożycia następuje wtedy, gdy między małżonkami nie ma więzi uczuciowych, fizycznych i gospodarczych, przykładowo - małżonkowie nie mieszkają razem, nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego i nie mają wspólnego konta. Do uznania, że nastąpił trwały rozpad pożycia wystarczy uznanie, że powrót do pożycia małżeńskiego nie jest możliwy.

Aby rozwód mógł zostać orzeczony, muszą być spełnione pozytywne przesłanki. Jeśli zostaną spełnione, a jednak wystąpią także przesłanki negatywne, sąd oddali wniosek.

Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego

Do przyczyn, które mogą stanowić podstawę do stwierdzenia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, należą przyczyny zawinione i niezawinione.

Załączniki, które należy dołączyć do wniosku

Poza wszystkimi wymienionymi wyżej informacjami, pismo należy uzupełnić o niezbędne załączniki wymagane prawem.

Koszty złożenia pozwu rozwodowego

Kolejny krok to złożenie dokumentów, za które pobiera się stałą opłatę w wysokości 600 złotych.

O całkowitych kosztach rozwodu możesz dowiedzieć się z wpisu: Ile kosztuje rozwód?.

Prawidłowe wypełnienie pozwu rozwodowego, dołączenie do niego wszystkich wymaganych dokumentów i zawarcie wskazanych informacji może sprawić, że postępowanie przebiegnie sprawnie i względnie szybko, dlatego warto dokładnie wiedzieć jak złożyć pozew o rozwód.

O autorze

Adwokat Małgorzata Wielgus - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od kilkunastu lat prowadzi własną kancelarię adwokacką w centrum Lublina. Wiedza i doświadczenie pozwala jej na codzień prowadzić sprawy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego czy karnego. W wolnych chwilach autorka bloga prawniczego.

Kancelaria Adwokacka
Małgorzata Wielgus

adres: ul. Chopina 12/2, 20 – 023 Lublin
telefon: 691 395 793
e-mail: wielgus.m@o2.pl

Godziny pracy: pon-pt: 8:00 - 16:00

Dodaj opinię o naszej kancelarii